DANI VELIKE GOSPE 2016

ZAVIČAJNI MOZAIK ZAVIČAJNOG RADIJA BREŠKE

16.08.2016 12:04
Slika
Velika Gospa, blagdan uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo, veliki je katolički blagdan, koji se slavi 15. kolovoza svake godine, a tradicija je da na ovu svetkovinu, vjernici hodočasnici obilaze svetišta koja nose ime po Djevici Mariji. Ovom iznimno značajnom blagdanu za Župu u Breškama prisustvovalo nekoliko tisuća hodočasnika , a prethodnih dana Breške su, moglo bi se reći bile centar turističko-duhovnog života ovog dijela Bosne i Hercegovine. Udruga ”Društvo Breščana” i Župa Breške organizirali su desetodnevnu manifestaciju ”Dani Velike Gospe” koja iz godine u godinu privlači sve veći broj ljudi. Nakon svečane svete mise, koju je predvodio gvardijan tuzlanski, uslijedilo je narodno veselje uz zvuke izvorne i tamburaške glazbe izvorne skupine Tradicije, te tamburaških skupina iz Tuzle i Komletinaca iz Republike Hrvatske. Posjetitelji ispred Doma kulture u Breškama su mogli pratiti emisiju "Zavičajni mozaik" Zavičajnog radija Breške, koja se emitirala uživo na valovima radija i na internetu putem njihove web stranice od 13 do 18 sati. Gosti u emisiji su bili od putnika-namjernika iz inozemstva od državnih i gradskih čelnika. Posjetitelji su mogli pogledati u Domu kulture u Breškama izložbu rukotvorina nastalih u projektu "Edukacija tkanja tradicionalnih narodnih nošnji", koje je podržalo Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, ali i starih alata, kao i suvenira napravljenih na radionicama ranijih dana manifestacije. Ovo je završnica manifestacije Dani Velike Gospe Župe Breške 2016, čiji je zlatni sponzor BH Telecom, a pokrovitelji su Grad Tuzla, Turistička zajednica TK i Ministarstvo civilnih poslova BiH. Ova manifestacija se održavala u sklopu "Ljeta u Tuzli".
Slika

Dani Velike Gospe 09.08.2016

TRADICIJA TURIZAM VOLONTERIZAM


Sinoć (09.08.2016) je u Breškama održan skup na temu "Tradicija, turizam, volonterizam", koji je dio programa desetodnevne manifestacije Dani Velike Gospe 2016, koja se održava u sklopu Ljeta u Tuzli. Brojni posjetitelji mogli su čuti pozitivne primjere razvoja ruralnih područja i očuvanja njihove tradicije u izlaganjima Andrije Matića, pročelnika Vukovarsko-srijemske županije za poljoprivredu i ruralni razvoj Republike Hrvatske. Ono sto je privuklo pažnju posjetitelja svakako je bilo izlaganje Miralema Meškovića, novoizabranog direktora Turističke zajednice Tuzlanskog kantona, koji je iznio mnoštvo zanimljivih informacija o mogućnostima mjesečne zarade za sve one koji žele svoje smještajne kapacitete pretvoriti u seoski turizam. Ideju o seoskom turizmu upotpunio je Sabid Zekan iz Planinarskog društva Konjuh, naglasivši da je Župa Breške upravo ta koja se nalazi na planinarskoj transferzali Put srebreničke povelje, te pojašnjenjem znakova koji su postavljeni na lokalitetu župe Breške. Da bi sve to bilo realizirano potrebno je aktivno uključivanje pojedinaca i volontera u lokalnu zajednicu o čemu je govorila Anita Šimić Kasumović, koordinatorica Mreže aktivnih zajednica Fondacije tuzlanske zajednice, dok je pravne aspekte volontiranja pojasnila Jasminka Mijatović, pravnica i gradska vijećnica. Posjetitelji su imali priliku degustirati tradicionalnu seljačku puru sa kiselim sirom, koja je prema ocjenama sviju bila odlična.
Osim navedenog, upriličena je i izložba radova nastalih tokom realizacije projekta "Edukacija tkanja tradicionalnih narodnih nošnji", koji je podržalo Federalno ministarstvo kulture i sporta.

Zlatni sponzor manifestacije je BH Telecom.

Dani Velike Gospe održavaju se pod pokroviteljstvom Grada Tuzla, Turističke zajednice Tuzlanskog kantona i Ministarstva za civilne poslove BiH.

Dane Velike Gospe pomogli su ljudi velikog srca koji su prepoznali značaj ove manifestacije: Zaštitarska agencija Cobra, Mališić export-import Čitluk, Mesna industrija Menprom Gornja Tuzla, Mlin i pekare Ljubače, Vispak Visoko, Laser Tuzla, Matisa Tuzla, Luciana Lukavac, Garašević Tuzla, Himmel AG Tuzla, Termo-Elektromontaža Tuzla, Bosfund Tuzla, TGS Hamidović, Bosanski kulturni centar Tuzlanskog kantona, Fondacija tuzlanske zajednice, Franjevački samostan u Tuzli, Župa Drijenča, Župa Šikara i HDZ BiH GO Tuzla.

„Dani velike Gospe 2016“ održavaju se u sklopu Ljeta u Tuzli.

Slika

Dani Velike Gospe 07.08.2016

TURNIR U STOLNOM TENISU ZA AMATERE

U Domu kulture u Breškama sinoć (07.08.2016) je održan stolnoteniski turnir za amatere, u sklopu manifestacije „Dani Velike Gospe 2016“, koju organiziraju Udruga Društvo Breščana i Župa Breške.  Na turniru je sudjelovalo 30-ak natjecatelja. Prvo mjesto osvojio je Marin Tunjić, drugo Mišo Matičević, a treće Rafael Stijepić.

Pobjednik turnira, Marin Tunjić,  čestitao je drugo i treće plasiranom. "Turnir je svake godine sve bolji i bolji, igrači su bili spremni i da nije bilo lako savladati protivnike, pogotovu Matičevića i Stijepića", kazao je Tunjić. 

"Konkurencija je bila jaka, a najveće iznenađenje na turniru bio je Rafael Stijepić, koji je zasluženo izborio treće mjesto. Zahvaljujem se svim igračima na sudjelovanju na turniru i očekujem da će doći i naredne godine da se družimo", izjavio je u ime organizatora Renato Matičević.

Zlatni sponzor ovogodišnje manifestacije je BH Telecom, a pokrovitelji su Grad Tuzla, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Turistička zajednica TK. 

Dane Velike Gospe pomogli su ljudi velikog srca koji su prepoznali značaj ove manifestacije: Zaštitarska agencija Cobra, Mališić export-import Čitluk, Mesna industrija Menprom Gornja Tuzla, Mlin i pekare Ljubače, Vispak Visoko, Laser Tuzla, Matisa Tuzla, Luciana Lukavac, Garašević Tuzla, Himmel AG Tuzla, Termo-Elektromontaža Tuzla, Bosfund Tuzla, TGS Hamidović, Bosanski kulturni centar Tuzlanskog kantona, Fondacija tuzlanske zajednice, Franjevački samostan u Tuzli, Župa Drijenča, Župa Šikara i HDZ BiH GO Tuzla.

Za danas je predviđena kreativna radionica decoupage.

„Dani velike Gospe 2016“ održavaju se u sklopu Ljeta u Tuzli.

Slika

Dani Velike Gospe  06.08.2016

IGRE BEZ GRANICA

U Breškama je (06.08.2016) u okviru Ljeta u Tuzli,  Igrama bez granica započela je šesta po redu desetodnevna manifestacija Dani Velike Gospe 2016,  u organizaciji Udruge Društvo Breščana i Župe Breške. Najbrži u skakanju u vreći bio je Slaven Stjepić,a Aida Soljankić u nošenju jaja u žlici. Ekipa Breške 1 nadjačala je ekipu Breške 2 u povlačenju konopca, a ekipa "žutih" je pobijedila u igri „čovječe ne ljuti se“. Nakon zabavnih igara, posjetitelji su imali mogućnost kušati proizvode sa roštilja mesne industrije Semić Visoko. I ove godine veliki broj prijatelja ove manifestacije je pomogao da Dani Velike Gospe izgledaju bogatije sadržajem i kvalitetom. Zlatni sponzor ovogodišnje manifestacije je BH Telecom, a pokrovitelji su Grad Tuzla, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Turistička zajednica TK. Naši donatori su ljudi velikog srca koji su prepoznali značaj ove manifestacije, a drago nam je sto ih je svake godine sve više: Mališić export-import Čitluk, Mesna industrija Menprom Gornja Tuzla, Mlin i pekare Ljubače, Vispak Visoko, Laser Tuzla, Matisa Tuzla, Luciana Lukavac, Garašević Tuzla, Himmel AG Tuzla, Termo-Elektromontaža Tuzla, Bosfund Tuzla, TGS Hamidović, Bosanski kulturni centar Tuzlanskog kantona, Fondacija tuzlanske zajednice, Franjevački samostan u Tuzli, Župa Drijenča, Župa Šikara i HDZ BiH GO Tuzla. Za večeras s početkom u 18.30  predviđen je turnir u stolnom tenisu za amatere.

DANI VELIKE GOSPE 2016

Udruga „Društvo Breščana“ u suradnji sa Župom Breške, šestu godinu zaredom organizira desetodnevnu manifestaciju  „Dani  Velike Gospe“, u povodu zaštitnice Župe Breške. Blagdan Velike Gospe slavi se 15. kolovoza, a duhovne priprave traju od 6. kolovoza. Svake godine u Dane Velike Gospe Gospino molitvište u Breškama posjeti više tisuća vjernika.

U razdoblju od 06. do 15. kolovoza, za domicilno stanovništvo, ali i vjernike i druge posjetitelje koji dolaze ne samo iz svih dijelova BiH, već i cijeloga svijeta, organizira različite kulturne, sportske, edukativne i zabave sadržaje. „I ove godine planirali smo dosta sadržaja za sve, kako za djecu i mlade, tako i za odrasle. Prvoga dana bit će organizirane igre bez granica, a već u nedjelju turnir u stolnom tenisu za amatere, a potom skup pod nazivom Tradicija, turizam, volonterizam. Planirali smo kreativne radionice izrade nakita, oslikavanja stakla.., izložbe ručnih radova tkaonice, starinskih predmeta i narodnih nošnji. Uoči samog blagdana kao i do sada bit će održana smotra folklora, a na sam blagdan Zavičajni mozaik Zavičajnog radija Breške. Manifestacija od samog početka ima međunarodni karakter, obzirom da smo do sada u različitim aktivnostima imali a imat ćemo i ovaj puta sudionike iz inozemstva“, izjavila je Svjetlana Nikolić, predsjednica Udruge Društvo Breščana.

Ovogodišnju manifestaciju „Dani Velike Gospe“, koja se održava u sklopu „Ljeta u Tuzli 2016“ podržali su Ministarstvo za civilne poslove BiH, Grad Tuzla, Turistička zajednica Tuzlanskog kantona.

Generalni sponzor manifestacije je BH Telecom.

Vijest

Duštvo Breščana na VII Smotri proljetnih običaja

Običaj filipovčice živi samo u Komletincima

16.05.2016
Slika
Na poziv KUD Filipovčice, Udruga Društvo Breščana, gostovala je u Komletincima (Grad Otok),  na VII Smotri proljetnih običaja, u subotu 7. svibnja 2016. godine. Smotra proljetnih običaja u Komletincima održava se svake godine, kao početak tradicionalne manifestacije Otočko prolječe. Okuplja kulturno umjetnička društva koja njeguju proljetne običaje. Značajna je za Komletince i širu okolicu. Prva smotra održana je 2009. godine. Društvo je dobilo zaduženje organizirati priredbu u okviru Otočkog proljeća. Članica Marija Đoić predložila je obnavljanje filipovčica. Oživljavanju običaja filipovčice podrškom i stručnim savjetima doprinijela je stručna suradnika mr.sc. Ljubiva Gligorevći, prema kojem proljetni godišnji ophod filipovčice iz Komletinaca ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra.
Pored domaćina, u programu su sudjelovali: Udruga Društvo Breščana, KUD Ogranak Seljačke sloge iz Drenovaca, KUD Grančica Đeletovci, Kulturni centar Klasje Privlaka, gajdaš Zoran Maričić, te svirač tradicijskih glazbala Dinko Klečić - Kukunjecin.  
Zahvaljujemo se domaćinima na srdačnom prijemu, na čelu sa predsjednicom KUD-a Filipovčice, a posebno mr.sc. Ljubici Gligorević, na preporuci i fotografijama sa nastupa.

Nastup u Drventi na blagdan Sv. Juraja

Slika

Udruga „Društvo Breščana“, boravila je na blagdan Svetog Juraja, u subotu 23.travnja 2016. godine u župi Derventa, koja je taj dan svečano proslavila svoga zaštitnika-patrona. 
Članovi Udruge sudjelovali su na svečanoj svetoj misi, a potom i na XI smotri izvornog folklora, koju je organizirao Posavski zavičajni klub „Derventsko kolo“ iz Zagreba.

Monsinjor dr Pero Sudar gost u programu Zavičajnog radija Breške

Slika

Monsinjor dr Pero Sudar, udijelio je sakrament svete krizme, 30.04.2016. godine, za 24 krizmanika u brežačkoj župnoj crkvi. Nakon mise, biskup je obišao prostorije Udruge Društvo Breščana, te dao intervju za Zavičajni radio Breške.

0 0